Berettyó-Körös Többcélú Társulás
Akadálymentes weboldala
TÚRKEVE

Túrkeve város Jász-Nagykun-Szolnok megye keleti szélén, Kisújszállás és Mezőtúr városok között, a Hortobágy - Berettyó jobb partján helyezkedik el.

Túrkeve jellegzetes alföldi kisváros, gazdag természeti kincsekkel. A települést egykor víz vette körül, melynek szépségéből sokat megőrzött a Körös-Maros Nemzeti Park. Ezt a tájat, amely kapcsolatot teremt a Berettyó és a Körös vízrendszerével, "Kis-Hortobágy"-ként is szokták emlegetni, mert több szempontból is hasonlít a Hortobágyra.

Túrkevét a napfény, a gyógyvíz, a kunhalmok és a pusztai természet városának is szokták nevezni. A védett kunhalmok a térség rendkívüli adottságai, emberkéz formálta különös tájelemek, de "földpiramis"-oknak is szokták nevezni, az egykori lakódombok, temetkezési helyek, őr- és határhalmok misztikumot sugároznak.

Az 1950-es évek elején, kőolaj- és földgáz kutak próbafurása közben, termálvízre bukkantak, amelyre a település strandot épített. Miután a strand vizét 1990-ben gyógyvízzé nyilvánították, megindult Túrkevén a termálturizmus. 2001-2002-ben készült el a Túrkevei Gyógy- és Élményfürdő, ezzel egyidőben a strand újszerű szolgáltatásokkal is kiegészült. A fürdő 72 oC-os gyógyvizét sikerrel alkalmazzák idült reumatikus, ízületi, bőr- és nőgyógyászati betegségek gyógyítására, valamint műtétek utáni rehabilitációra. Korszerű gyógyászati egység (fedett gyógymedence, gyógytorna- és súlyfürdőmedence), fizio- illetve balneo-terápiás kezelések, valamint szauna várja a gyógyulni vágyókat egész évben.

Különleges értéket képvisel a Dévaványa-Ecsegfalva környéki szikes puszták "lakója", a túzok. Közép-európai és magyarországi állományának legéletképesebb populációja él a területen. A madár védelme érdekében itt hozták létre 1979-ben a Túzokrezervátumot.
A gyógyfürdőn kívül más értékekkel is büszkélkedhet Túrkeve. Itt működik az országos elismertségű Népi Díszítőművészeti Szakkör, melynek a tagjai a mai napig használják a táj jellegzetes népi díszítőműészetét, a "kunhímzést". A Művelődési Házban egy állandó kiállításuk is megtekinthető.

Kevi Böllértalálkozó minden év februárjában hagyományos falusi disznóvágások hangulatát és ízeit idézi. Februárban rendezik a Dr. Balogh János Nemzetközi Tájökológiai Konferenciát is. A Kevi Juhászfesztivál májusban gazdagítja a rendezvények sorát, ahol juhnyíró bemutató, birkapörkölt főző verseny, népművészeti és népzenei verseny az állandó program. Augusztusban pedig Fogathajtó Bajnokságot és ügyességi versenyt szerveznek a városban.



2012 Berettyó-Körös Többcélú Társulás megbízásából készült
5400, Mezőtúr, Kossuth tér 1. | Telefon: +36 56 551-926 | Fax: +36 56 551 926 | E-mail: tarsulas@bktt.hu | web: www.bktt.hu